Megoldásfókusz – a csodaszer (?), amiből sosem elég
Neked is azt mondta a főnököd, hogy légy megoldásfókuszú? Érted, hogy miről van szó, de nem tudod, hogy lehet ezt még jobban csinálni? Akkor jó helyen jársz. Csodaszert nem ígérek … De ha már az előző blogposztban a problémafókuszról olvashattatok, itt az ideje váltani! A megoldásfókusz egy olyan gondolkodásmód, amiből tapasztalatom szerint mindenkinél, minden csapatban és minden szervezetben elférne még egy jó nagy adag. Igény, az lenne rá! Alkalmazni már nehezebb. Jöjjön akkor pár szempont, tipp, ami segíthet.
Első lépés: Felismerés
Vedd észre miben vagy! Ez a lépés arról szól, hogy légy tudatában, hogy
- épp problémafókusz vagy megoldásfókusz jellemzi a gondolkodásmódodat
- amelyiket épp alkalmazod, az megfelelő-e az adott szituációban
Hogy miről ismerszik meg a problémafókusz, és mikor van helye, arról korábbi posztunkban olvashattál, de nézzük akkor most meg röviden a megoldásfókusz jellemzőit:
- előrevivő, kimozdítja a helyzetet a nullpontról
- energia jelenik meg a beszélgetésben
- azt érezzük, megnyílnak a lehetőségek, optimizmus tölti be a teret
- a fókusz egyértelműen a jövőn, és az előremutató cselekvési lehetőségeken van
- könnyen átlendülünk „csinálásba”, azaz nem csak beszélünk a dolgokról, hanem akcióba is lépünk.
Második lépés: Váltás
Ha már felismerted, hogy problémafókuszban vagy, és látod a szükségességét, hogy megoldásfókuszba lépj (mert az adott helyzetet a problémafókusz nem viszi előrébb), van lehetőséged váltani. Végy egy mély levegőt, és adj magadnak egy kis teret. Ez éppúgy lehet egy kis szünet, egy fizikális eltávolodás a helyezettől (pl elmész sétálni), de bármi más, ami pszichológiai értelemben levegőhöz juttat.
Harmadik lépés: Megoldásfókusz eszköztár alkalmazása
Itt szokott elakadni a folyamat, mert sokszor nem tudjuk, hogy is néz ki az, amire váltani szeretnénk. Jöjjön hát néhány tipp:
- Tipikus mondatkezdések, amiket alkalmazva átáll az agyad megoldásfókuszra:
- Ezt úgy lehetne megcsinálni, hogy …
- Azzal lehet ezt áthidalni, hogy …
- Úgy lenne lehetséges, hogy …
- A lehetségest keresd, ahelyett, hogy a lehetetlenbe ragadnál bele (adott dolgot miért nem lehet elvégezni). Ha az utóbbin kapod magad, akkor helló, visszacsúsztál problémafókuszba, menj vissza az 1. lépéshez.
- A klasszikus einsteini mondás, hogy egy problémát nem lehet azon a szinten kezelni, ahol keletkezett. Szóval menj egy másik szintre: gondold végig mi lehet az ideális megoldás. Majd indulj el afelé. Nem kell egy nagy lépéssel rögtön az ideálisnál tartanod, de apró pici lépésekkel haladj afelé, és mindig azon legyen a figyelmed, hogy mi lehet a következő apró pici lépés. Ne becsüld alá az apró lépések erejét!
Mindenki azt gondolta, hogy lehetetlen. Aztán jött egy hülye, aki ezt nem tudta. És megcsinálta.
Marcel Paul Pagnol
Nem is olyan nagy ördöngősség! Akkor itt az ideje kipróbálni. Nem csak a munkahelyen, de otthon, szeretteink körében is bőven adódik lehetőség gyakorolni a megoldásfókuszt.
Szabó Tamara
coach (MCC), teamcoach, organizational coach