Szívósaknak áll a világ?
Ha egy drogosokról szóló cikket vártál, akkor rossz helyen jársz. Mert hogy itt most a szívósságot olyan értelemben használjuk, hogy magas szintű mentális állóképességgel rendelkeznek. Mi is ez, és hogy kapcsolódik ez a sikerhez?
A mentális állóképesség
Mostanában kezdtem el komolyabban foglalkozni ezzel, és teljesen beleszerettem a koncepcióba. Ahol én tanulom, ott ezt úgy definiálják, hogy
„Olyan személyiségvonás, amely részben meghatározza az egyének reakcióját stresszorok és nyomás jelenlétében, illetve ha kihívásokkal találják szembe magukat … függetlenül az aktuális helyzettől.”
(Clough & Strycharczyk, 2011)
Hogy jön ez a szívósakhoz? Hát úgy, hogy részben – ugyan nem teljesen – maga a fogalom átfed a szívóssággal (az angol kifejezésben még jobban tetten érhető: mental toughness).
Hogy kapcsolódik mindez a teljesítményhez vagy akár ahhoz, hogy valaki kihozza magából a legtöbbet?
Az egyik dolog egyébként, ami meggyőzött ezzel a koncepcióval kapcsolatban, hogy ez egy nagyon is kutatott terület. Nem légbőlkapott mondásokról van szó, hanem komoly és részletes kutatásokkal alátámasztott tézisekről, validált tesztekről.
És hát nézzük mit mutatnak a kutatások a teljesítmény és a mentális állóképesség viszonyáról? Az, hogy ki milyen teljesítményt nyújt, mit ér el az életben nagyban múlik a mentális állóképességén. De mi az, hogy nagyban? Azt figyelték meg, hogy átlagosan a teljesítmény 25%-áért a mentális állóképesség felel. Ez azért elég nagy eltérés lehet két ember között. Vagy elég nagy eltérés abban, hogy mennyire tudjuk kihozni a bennünk rejlő potenciált.
Jó hír
A mentális állóképesség nem egy statikus dolog. Tudatos munkával – ha járatos vagy önmagad fejlesztésében, ez aligha lep meg – fejleszthető, akár rövid időn belül is. Például a múlt heti blogposztban olvasható feladat is egy módja annak, hogy fejleszd a mentális állóképesség egyik elemét: a saját magadba vetett hitet.
“Nem a hegyet hódítjuk meg, hanem önmagunkat”
Szabó Tamara
coach (MCC), teamcoach, organizational coach