Az igazi agilitás belül kezdődik – és coachként folytatódik
Agile coach vagy scrum master vagy?
Évről évre egyre több agilis coach és scrum master iratkozik be a coachképzésünkre. Én képzőként azért vagyok hálás érte, ha nálunk tanulnak, mert öröm nézni, hogy valamit megtanulnak, következő munkanap már kísérleteznek az új tudással a munkahelyi környezetben (mert valljuk be, egy agile coach/scrum master napja olyan szinten bővelkedik a emberi interakciókban, ami kevés pozícióról mondható el), és csodás eredményekről számolnak be: a kompetenciák másféle, magasabb szintű működtetése az agile coach/scrum master által áttöréseket hoz egy csapat agilitásában.
Na de hogy akkor egyértelműbb legyen, hogyan is történik mindez, csokorra szedtem, hogy például a mi coachképzésünk hogyan tud támogatni egy scrum mastert/agile coachot, hogy eredményesebben tudja betölteni a szerepét, és hozzájáruljon a csapata optimális működéséhez és fejlődéséhez.
Hogyan tud támogatni a coachképzés egy srcum mastert / agile coachot?
1. Fejleszti a facilitációs készséget
Azáltal, hogy erősödik a kérdezéstechnika mélyül és tágul a figyelem spektruma.
A scrum master szerep gyakran jár különböző agilis rituálék facilitálásával– a coachképzésen elsajátítható kérdezéstechnika, a több szintre és jóval szélesebb spektrumra kiterjedő figyelem segítenek felszínre hozni a valós elakadásokat, illetve segítik kibontakozni a csapatban rejlő tudást és megoldásokat, ezzel is növelve a csapat valódi agilitását.
2. Mélyíti a tudatosságot
A csapatban zajló dinamikák irányába mélyíti a tudatosságot. Scrum / agilis csapatokban gyakran jelen van a konfliktus, az elakadások vagy a rejtett feszültség – a képzés segít ezeket felismerni és jól navigálni egy-egy ilyen nehezebb helyzetben: benne maradni és támogatni a csapattagokat hogy tanuljanak arról, hogyan tudnak jól kijönni érzelmileg terhelt helyzetekből.
3. Pszichológiai biztonság növekszik
Erősíti a pszichológiai biztonság létrehozásához és fenntartásához szükséges készségeket.
Egy coachképzés során olyan tudással gazdagodhat egy scrum master / agile coach, mint a tudatos bizalomépítés, a direkt és egyben törődő visszajelzés, a szeretetteljes konfrontáció, amelyek egyszerre segítik, hogy a csapattagok megéljék azt, hogy hibázhatnak, és közben bátorítják őket, hogy kilépjenek a komfortzónájukból és kísérletezzenek új viselkedésformákkal, ami a valódi agilitás alapfeltétele.
4. Tudatosítja a beavatkozási szinteket
– mikor facilitál, mikor mentorál, mikor coachol.
Egy ilyen képzés segít abban, hogy az agilitás szellemében rugalmasan tudjon mozogni a direktív és non-direktív skálán, hogy ne adjon túl korán megoldást, hanem támogassa az egyéni és csoportszintű tanulást, ha arra van szükség, és ismerje fel, amikor meg tudáshiány van, és a tudást kell bevinni a rendszerbe.
5. Saját működésének tudatosítása
A coaching egyik kulcsa az önreflexió – ez scrum masterként / agile coachként is elengedhetetlen a fejlődéshez és példamutatáshoz. Illetve a coachképzés során kapott visszajelzések emelik a tudatosságot abban is, hogy hogyan hat valaki a környezetére, illetve hogyan tudja a saját hatóerejét tudatosan használni arra, hogy a környezetében változásokat indítson el.
6. Támogatja az agilis értékek megélését
A coaching szemlélet természetesen illeszkedik az agilis kultúrához: figyelem az egyénen, felelősségvállalás, empátia, együttműködés, folyamatos fejlődés. A coaching eszközök nagy mértékben támogatják az egyén felelősségvállalását, autonómiáját és motivációját.
7. Struktúrát ad a beszélgetésekhez
A képzés során beszélgetés struktúrák és folyamatok jól adaptálhatók agilis eseményekre is, legyen szó akár egy retrospektívről, akár 1:1 beszélgetésekről.
8. Növeli az érzelmi intelligenciát és rezilienciát
A coaching tanulmányok növelik az érzelmi intelligenciát és az érzelmi agilitást, ezáltal segítik a scrum mastert jelen lenni stresszes, komplex helyzetekben, és hiteles támogatást nyújtani a csapatnak és a csapattagoknak.
9. Rendszerszemléletet ad
A mi képzésünk például tartalmazza a mintázatok meglátását, a különböző pontok összekötését, amelyek a rendszergondolkodásnak fontos elemei. Coachként sem csak az ügyféllel dolgozunk, hiszen amikor például egy vezető bejön egy coachingülésre, és előrelép a témáiban, az egész csapatát érinti a változás, sőt jó esetben még a csapat stakeholderei is érzékelni fogják a vezetőben végbemenő változásokat. Ez a fajta látásmód az agile coachoknak és a scrum mastereknek is javára válik!
10. Támogató közeg megtapasztalása
Coachhallgatóként olyan közegbe kerül az ember, ahol más fejlesztő szakemberekkel tud együtt tanulni, gyakorolni, fejlődni. A képzők által létrehozott tanulási légkör modellezi azt a szintű pszichológiai biztonságot, amely egy agilis csapat esetében is kívánatos lehet, hogy mind az egyének, mind a csapat ki tudja magából hozni a lehető legjobb teljesítményt.
A Co-Create képzései során elsajátítható kompetenciák pontosan ezeket az eredményeket támogatják. Képzéseink célja, hogy ne csak elméletet, hanem a mindennapokban azonnal alkalmazható, gyakorlati tudást adjon a kezedbe, amellyel hatékonyabbá, tudatosabbá és megkerülhetetlenné válsz a szerepedben.
Na hogy hangzik mindez? Kedvet kaptál? Akkor nézz szét az induló képzéseink között.
Szabó Tamara
coach (MCC), teamcoach, organizational coach
A blogposzt megírásához segítségül hívtam a mesterséges intelligenciát, ő volt a szerzőtársam, gondolkodó partnerem a cikk megírása során.